Romana Tomc: Bančna tajnost naj ne bo izgovor za prikrivanje odgovornosti

    Objavljeno: Četrtek, 29.10.2015    Rubrika: Sporočila za javnost
    uredbabanca
    Evropski poslanci bodo danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu glasovali o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o poročanju o poslih financiranja vrednostnih papirjev in njihovi preglednosti.

    Evropska poslanka Romana Tomc je v svojem govoru na razpravi med drugim dejala: “Vsi se zavedamo, da špekulacije pri finančnih poslih lahko prinesejo ogromne dobičke. To je privlačno področje za hitre zaslužke. A tako kot hitro pridejo zaslužki, hitro pridejo tudi boleče izgube. Naša naloga je, da vzpostavimo pravila, ki bodo preprečila, da bi breme nosili davkoplačevalci.”

    Svetovna gospodarska in finančna kriza je pokazala kakšne posledice prinaša zakonsko neurejen finančni sistem tako za gospodarstvo in družbo. Poročilo, o katerem bodo glasovali poslanci danes se zavzema za povečanje preglednosti določenih transakcij zunaj zakonsko urejenega bančnega sektorja.

    “Strinjam se, da je potrebno več preglednosti nad finančnim sistemom. Ne samo v bankah ampak tudi pri drugih finančnih inštitucijah. V Sloveniji smo imeli velike težave z bančnim sistemom. Davkoplačevalci bodo posledice tega še dolgo nosili, pa vendarle še do danes ne vemo, kdo je za to odgovoren. Ko je moja stranka SDS v Sloveniji večkrat zahtevala odgovore, kaj se je dogajalo v bančnem sistemu, smo vedno naleteli na enake odgovore. Gre za bančno tajnost. Spoštujem načelo bančne tajnosti, če je to uporabljeno v pravih primerih in za zaščito komitentov. Ne morem pa sprejeti dejstva, da se to načelo izkorišča za prikrivanje odgovornosti,” je nadaljevala Romana Tomc.

    “Očitno na ravni EU ni veliko podatkov, ki bi bili bančna tajnost. Evropski poslanci imamo vpogled v številne dokumente. To bi morala biti praksa povsod,” je v svojem govoru zaključila evropska poslanka Romana Tomc.

    Foto: ELS skupina
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)