Romana Tomc: Gluhi in naglušni bi morali biti na trgu dela enako obravnavani kot tisti, ki slišijo

    Objavljeno: Petek, 13.11.2015    Rubrika: Sporočila za javnost
    Evropski-poslanci
    Evropski poslanci so se v sredo, 11. novembra v Bruslju srečali s predsednikom Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS), Mladenom Veršičem, sekretarjem zveze Matjažem Juhartom in s predstavnico gluhih, Dašo Peperko. Delegacija ZDGNS se je v Evropskem parlamentu v Bruslju udeležila konference ob 30. obletnici Evropske Zveze gluhih.

    ZDGNS je reprezentativna invalidska organizacija za osebe z okvaro sluha, njihov obisk je sovpadal tudi z dnevom slovenskega znakovnega jezika, ki ga Republika Slovenija obeležuje jutri, 14. novembra. Evropskim poslancem so predstavili pomembnost Slovenskega znakovnega jezika in še nekatere ključne teme in izzive s katerimi se soočajo gluhi in naglušni v Sloveniji.

    Evropska poslanka Romana Tomc (SDS/ELS) je pozdravila prizadevanja ZDGNS za boljše pogoje izobraževanja in enakopravnega obravnavanja na trgu dela. Dodala je, da problematiko dobro pozna, saj se je že kot državna sekretarka na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve z njo podrobno ukvarjala. “Intelektualni potencial gluhih in naglušnih ni nič manjši kot od oseb brez okvare sluha. Menim, da so neznanje, nevedenje in bojazni v preteklosti naredili veliko škode na tem področju. Dejstvo, da gluhi in naglušni v preteklosti niso imeli enakih možnosti, da se vključijo v običajen sistem izobraževanja, pušča rezultate na trgu dela še danes. Gluhi in naglušni bi morali biti na trgu dela enako obravnavani.”

    Povedala je, da morajo kot zveza tudi vztrajati, da ustrezno ministrstvo čimprej sprejme zakon o dolgotrajni oskrbi: “Sledim dogajanju na področju sprejema zakona o dolgotrajni oskrbi. Na petkovo sejo (6.11.2015) Odbora v Državnem zboru Republike Slovenije so predstavniki ministrstva prišli brez ustreznega gradiva. Žalostno je, da je Slovenija še edina država v Evropski uniji, ki tega zakona še nima. V tem zakonu pa bi morali imeti svoj prostor tudi gluhi in naglušni.”

    “Čestitam vam ob tridesetletnici delovanja Evropske zveze gluhih in vam želim, da boste v svojih prizadevanjih čim bolj uspešni,” je v pogovoru s predstavniki ZDGNS zaključila Romana Tomc.
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)