Romana Tomc: Obljube vse bolj postajajo le črke na papirju

    Objavljeno: Sreda, 15.06.2016    Rubrika: Sporočila za javnost
    Blanka Špes
    Evropska komisija je maja v okviru evropskega semestra objavila priporočila za posamezne države članice glede proračunskih in reformnih ukrepov. Za Slovenijo je navedla vrsto ukrepov in opozorila, da mora dokončno izvesti reforme sistema dolgotrajne oskrbe,  zdravstvenega sistema, pokojninsko reformo ter posodobiti javno upravo.

    Evropski poslanci so včeraj na skupni seji odborov ECON in EMPL imeli možnost dvema pristojnima komisarjema postaviti vprašanja glede teh priporočil. Na vprašanja sta odgovarjala komisarka za zaposlovanje, socialne zadeve, strokovno usposobljenost in mobilnost delovne sile, Marianne Thyssen ter podpredsednik in komisar za evro in socialni dialog, Valdis Dombrovskis.

    Romana Tomc (SDS/ELS) je v svojem govoru povedala: “Prepričana sem, da se vsi strinjamo in želimo, da Evropa ostane ali spet postane najmočnejše svetovno gospodarstvo z najbolj razvitim socialnim sistemom. Te želje, ki smo jih oblikovali v cilje, smo zapisali v številnih dokumentih, vendar imam že nekaj časa občutek, da postajajo nekateri dokumenti le črke na papirju, zaveze, ki jih dajejo države pa samo prazne obljube”.

    Zatakne se, ko bi morale države te zaveze uresničiti. Postavlja se vprašanje, ali gre za pomanjkanje energije zaradi šibkih vlad ali za načrtno neukrepanje. Zdi se, da se države in Komisija vrtijo v začaranem krogu ambicioznih obljub in praznih dejanj. “Enako opažam tudi v moji državi, Sloveniji, kjer se že nekaj let vleče zgodba o zdravstveni reformi, pokojninski reformi in reformi javnega sektorja. Vedno znova enaka priporočila in enake obljube, konkretnih ukrepov pa ni”, je v svojem govoru izpostavila Romana Tomc in komisarjema postavila vprašanje: “Ali imamo oziroma imate način, s katerim lahko spodbudimo države članice, da bodo bolj resne pri izvajanju reform in ukrepov?

    Oba komisarja sta izrazila skrb, saj naj Komisija ne bi imela nobenih mehanizmov, s katerimi bi lahko vplivala na izvajanje ukrepov. Vendar verjameta, da je izvajanje reform v interesu držav članic in da bojo sledile njihovim priporočilom. Komisija se namerava bolj povezati z nacionalnimi organi in socialnimi partnerji ter tako izboljšati izvajanje priporočil. Prav tako vse bolj zahtevajo, da države članice dokažejo rezultate, ki so jih z izvajanjem reform dosegle. Več truda morajo vložiti v krepitev okrevanja po gospodarski krizi, spodbujanje dolgoročne rasti in ustvarjanje novih delovnih mest. Samo tako bodo lahko dosegle zastavljene cilje.

    Romana Tomc je sicer tak odgovor pričakovala, vendar kljub vsemu meni, da je potreben premislek glede teh priporočil, saj se včasih zdi, da v enem priporočilu lahko preberemo pohvalo in grajo, vlade pa iz njega povlečejo predvsem to, kar je njim po godu.
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)