Zver, Tomc, Bogovič in Šulin za nevtralnost interneta

    Objavljeno: Torek, 27.10.2015    Rubrika: Sporočila za javnost
    intnev
    Evropski poslanci Milan Zver, Romana Tomc, Franc Bogovič in Patricija Šulin so se danes v Strasbourgu močno zavzeli za nevtralnost interneta na glasovanju o predlogu Sveta v zvezi z odprtim internetom in elektronskimi komunikacijskimi omrežji in storitvami ter o gostovanju v mobilnih omrežjih.

    Čeprav je večina poslancev Evropskega parlamenta podprla predlog Sveta, ki postavlja veliko nižje standarde na področju nevtralnosti interneta, kot jih imamo v Sloveniji uzakonjene že od leta 2012, so štirje poslanci slovenske EPP delegacije podprli predloge sprememb, ki v tekst vnašajo določila o nevtralnosti interneta.

    Poslanci sicer pozdravljajo predlog Sveta o ukinitvi plačevanja gostovanja v mobilnih omrežjih, a ne za ceno veliko nižjih standardov na področju nevtralnosti interneta, kot je to predlagal kompromisni tekst Sveta.

    Leta 2012 je bila v Sloveniji kljub nasprotovanju levice v Državnem zboru – SD je celo vložila amandmaje, ki so nevtralnost interneta črtali – uzakonjena nevtralnost interneta.

    Internetna nevtralnost koristi končnim uporabnikom, evropskim državljanom in je nujna za zagotavljanje poštene konkurence na trgu. Namesto, da dopustimo nastanek “interneta dveh hitrosti”, je potrebno zagotoviti, da bo dostop brez diskriminacije enak za vsakogar ter da ne bo prihajalo do nastajanja monopolov in omejevanja zdrave konkurence. To je pomembno tako z vidika običajnega uporabnika interneta, kot z vidika izobraževanja ter konkurenčnosti predvsem malih in srednjih podjetij, ki predstavljajo več kot 98 % vseh evropskih podjetij.
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)