Romana Tomc: Mikro krediti niso samo stvar držav v razvoju

    Objavljeno: Torek, 15.12.2015    Rubrika: Sporočila za javnost
    dialogdraghi
    “Mikro krediti niso zanimivi le za države v razvoju, tudi v Evropski uniji lahko pomembno prispevajo k zagonu podjetij,” je povedala evropska poslanka Romana Tomc. Včeraj so evropski poslanci na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljali o poročilu odbora EMPL o izvajanju evropskega mikrofinančnega instrumenta Progress, ki bo v veljavi do leta 2016.

    Mikroposojila izvirajo iz južne Azije in Latinske Amerike, kjer so tovrstne pobude nastale pred več kot štiridesetimi leti in so vse odtlej večinoma zelo uspešne. Evropska unija se tako zgleduje po pozitivnih učinkih na lokalno gospodarstvo, ki so bili v boju proti revščini v državah v razvoju doseženi z mikroposojili, zato je leta 2010 mikrofinančnemu instrumentu Progress namenila skupno 205 milijonov EUR. Z njim bi tudi v Evropi socialno in finančno prikrajšanim ljudem omogočili, da si zagotovijo dostojno preživljanje. Ta instrument je zaenkrat na voljo le v 22 od 28 držav članic. V Sloveniji ga je v letu 2014 izkoristilo 214 mikropodjetij.

    “Živimo v času, ko sta se zaradi gospodarske in finančne krize bistveno zvišali stopnji revščine in tudi socialne izključenosti. Soočamo se z dolgotrajno brezposelnostjo in z brezposelnostjo mladih. Mikrofinanciranje pomembno prispeva k uresničevanju ciljev strategije Evropa 2020. Finančni instrument Progress je ključnega pomena za tisti del našega gospodarstva, ki so ga razmere, v katerih živimo, najbolj prizadele”.

    Romana Tomc je v svojem govoru opozorila tudi na težavo, ki se pojavlja zaradi opredelitve mikropodjetij. “Mikro podjetja moramo ločiti od malih podjetji. Mala in srednja podjetja imajo ponavadi kar precej različnih možnosti za financiranje. Mikro podjetja pa so zaradi svoje ekonomske šibkosti prikrajšana pri možnostih. Kljub tem ta podjetja ustvarijo kar 85% vseh delovnih mest, zato jim je potrebno omogočiti primerljive pogoje za njihovo delovanje. Progress je instrument, ki je namenjen ravno temu.”

    Foto: Poslanska skupina ELS
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)