Romana Tomc: "S pomočjo medparlamentarnih konferenc do večje povezanosti Evropskega in nacionalnih parlamentov."
Danes se v Bratislavi zaključuje medparlamentarna konferenca z naslovom Stabilnost, gospodarsko usklajevanje in upravljanje v Evropski uniji, ki se jo je, kot predstavnica Evropske ljudske stranke pri Odboru za zaposlovanje in socialo v Evropskem parlamentu, udeležila tudi evropska poslanka Romana Tomc (SDS). Med udeleženci so bili poleg evropskih poslancev tudi predstavniki nacionalnih parlamentov in predstavniki slovaškega predsedstva. Slovaško predsedstvo je kot organizator konference, k sodelovanju povabilo tudi številne strokovnjake, ki so opozorili na pomanjkljivosti obstoječe zakonodaje in na težave, s katerimi se soočajo v praksi.
Na konferenci je bila razprava namenjena štirim aktualnim temam: krepitvi socialne dimenzije EMU, boju proti davčnim utajam v EU, avtomatskim stabilizatorjem kot gradnikom arhitekture fiskalne unije ter o skupnem investicijskem programu kot orodju za makroekonomsko stabilnost v EU.
Romana Tomc je ob robu konference dejala: “
Neposredna izmenjava mnenj med nacionalnimi in Evropskim parlamentom je zelo koristna, saj se na ta način lahko že pred procesom sprejemanja dokumentov v evropskem parlamentu, seznanimo s stališči držav. Tako je veliko manj možnosti, da pride do t.i. rumenih kartonov. Rumeni karton pomeni veto, ki ga nacionalni parlamenti lahko uporabijo, kadar se ne strinjajo z evropskimi odločitvami in lahko zaustavi sprejemanje določene zakonodaje na evropskem nivoju. Pred nedavnim se je tak primer zgodil pri predlogu spremembe Direktive o napotenih delavcih.”
Posebej zanimiv je bil prispevek portugalskih predstavnikov, ki so prisotne seznanili s predlogom, ki ga bodo obravnavali v njihovem parlamentu. “
Gre za pobudo, na podlagi katere bi bile banke dolžne razkriti transakcije v davčne oaze. Zaradi številnih predpisov, ki varujejo bančno tajnost, bo pot do uresničitve takšnega predloga še zapletena, vendar bi to nedvomno pomenilo veliko večjo preglednost in zmanjšalo možnost izogibanja davkom. Koristno bi bilo, če bi se tej pobudi pridružile vse države članice,” je predlog komentirala Romana Tomc.
“
Slovaško predsedstvo se je pri organizaciji konference resnično potrudilo. Tako glede zanimive vsebine kot glede tehničnih podrobnosti. To me spomni na prvo polovico leta 2008, ko je Slovenija, kot prva nova članica z odliko opravila predsedovanje. Žal mnogi na vzhodne države še vedno gledajo zviška, vendar postaja vse bolj očitno, da so ravno te države tiste, ki zagotavljajo kontinuiteto evropskih vrednot,” je zaključila Romana Tomc