Podpredsednica stranke Romana Tomc gostja v oddaji Tarča

    Objavljeno: Četrtek, 13.06.2024    Rubrika: Zadnje novice
    tarča
    Podpredsednica stranke SDS in evropska poslanka Romana Tomc se je udeležila oddaje Tarča, ki je bila na sporedu na prvem programu RTV Slovenija. Poleg nje so bili gostje Matej Tonin (NSi), Asta Vrečko (Levica), Matjaž Nemec (SD) in Matej Arčon (Svoboda).

    V oddaji so analizirali rezultate volitev v Evropski parlament in v povezavi s tem tudi prihajajoči drugi del mandata vlade, ki se v drugi polčas mandata podaja s polnim nahrbtnikom referendumskih zavez, napovedjo paketa davčnih sprememb in z iskanjem milijarde evrov za gradnjo javnih stanovanj.

    Na začetku oddaje se je evropska poslanka in podpredsednica stranke Romana Tomc zahvalila vsem, ki so glasovali za SDS, pa tudi vsem kandidatom, ki so bili na listi, saj so s skupnimi močmi dosegli tako dober rezultat. "S ponosom sem ta teden odšla v Bruselj, kjer sem imela priložnost govoriti pred celo skupino ljudi, tudi pred predsednico parlamenta, in sem povedala, da je SDS skupaj z enim mandatom, ki ga je prispevala NSi, dosegla zgodovinsko najboljši in najvišji rezultat v celotni Evropski uniji." Ob vprašanju o izgubi na referendumih pa je voditeljici dejala, da referendumov niso izgubili, saj so se osredotočili na evropske volitve in evropsko zgodbo, kjer so celoten čas kampanje poskušali izpostaviti evropske teme. "Seveda so vladno koalicijske stranke v paniki, da bi izgubile volitve, plasirale različne načine – od referendumov do Palestine. Začudeni so bili v Bruslju, kaj vse smo se mi v predvolilnih soočenjih pogovarjali," je dodala in poudarila, da se tudi ta taktika vladnim strankam ni izplačala.

    V pogovoru voditeljice in koalicijskih strank je SD izpostavila in prenesla krivdo za izgubo evropskih volitev na vladajočo stranko Svobodo in Roberta Goloba ter se oddaljila od tega, da bi bili oni tudi del krivcev za izgubo volitev. Evropska poslanka je ob vprašanju voditeljice izpostavila: "Ob porazu pridejo notranja trenja še bolj do izraza. Vi boste razčiščevali še nekaj časa med seboj, medtem pa bodo ljudje čakali na rešitve in obljubljene reforme, denar, na hiše v poplavljenih območjih. Slovite kot vlada praznih obljub." Izpostavila je dejstvo, da so ljudje prazne obljube in afere, ki so se dogajale, prepoznali in jih tudi kaznovali, ter dodala, da jo veseli, da so ljudje nagradili pošteno politiko, programe ter evropske in slovenske vrednote, tisto, kar je SDS zagovarjala tudi med kampanjo.

    Ob obtožbah Mateja Tonina, da se je predsednik stranke SDS Janez Janša preveč ukvarjal z njim in njihovo stranko, je Tomčeva dejala, da predsednik SDS ni kriv, da tekom let njihovi stranki na evropskih volitvah ni rasla podpora, tako kot je to SDS-u. Izpostavila je tudi, da so ljudje dali znak, da si ne želijo več take leve evropske politike, kot je bila do sedaj, in to so povedali ne samo v Sloveniji, ampak tudi v vseh evropskih državah. "In drugo, kar so povedali volivke in volivci, je, da so dali nezaupnico vladnim strankam in so jim jasno pokazali, da s to politiko, ki jo vodijo v teh dveh letih, niso zadovoljni. Niso jih prepričali niti z raznimi manevri, ki so se dogajali." Izpostavila je, da imajo volivci vedno prav in da so tokrat dali prav tudi Slovenski demokratski stranki.

    Ob poudarjanju Aste Vrečko, da je Levica zagotovila milijon evrov za stanovanja, je gospa Tomc poudarila, da je to le kup praznih obljub. "Navajeni smo jih že – 30 dni do specialista, 30.000 stanovanj do leta 2030. Ničesar od tega niste uresničili, niti nobene reforme. Ste pa povišali davke in obremenitev plač." Izpostavila je, da ima Slovenija danes eno najvišjih obremenitev plač z davki in prispevki. "In uvajate še nove prispevke na zdravstvenem področju, prispevek za dolgotrajno oskrbo, prostovoljni zdravstveni prispevek se je prelevil v obveznega, znižali ste dohodninske lestvice, tako da sedaj ljudje dobijo manj za isto bruto plačo, in edini način, da se vam to vse izide, je, da spet povišate davke," je še dodala, pri tem pa opozorila na klice na pomoč, ki jih dajejo gospodarstveniki in ljudje. Izpostavila je, da imamo velik odliv najvišje izobraženih kadrov, ki bi lahko prispevali v naše blagajne največ, pri tem pa stvari samo pripravljajo, nič pa ne speljejo do konca, še več, podirajo predloge prejšnje vlade, kot je bil zakon o dolgotrajni oskrbi.

    Ob zaključku oddaje, kjer so gostje razpravljali o referendumih, je izpostavila še, da bi bilo politično neodgovorno, da bi vlada glede tako pomembnih vprašanj delala na svojo roko, pri tem pa neupoštevala, da je bil rezultat izzida referendumov zelo tesen. Izpostavila je tudi, da na žalost glede na dosedanje delo vlade ne verjame, da jim bo referendume uspelo speljati do konca.
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)