Nova politična realnost v Bruslju.

    Objavljeno: Petek, 15.11.2024    Rubrika: Sporočila za javnost
    download (3).
    Še preden je z delom začela Evropska komisija, se je v Bruslju že potrdila volja volivcev, ki so večino namenili drugačni koaliciji, kot v prejšnjem mandatu.

    V tem tednu je v Bruslju namreč potekalo mini plenarno zasedanje, na katerem smo evropski poslanci med drugim glasovali o uveljavitvi uredbe o krčenju gozdov. Poleg Evropske ljudske stranke so proti uveljavitvi glasovale tudi ostale desne stranke (ECR, Patrioti), pa tudi del liberalcev. S takšno večino uveljavitev uredbe ni bila podprta. Vesela sem, da se je z letošnjimi evropskimi volitvami Evropa nekoliko zasukala v desno. To pa je seveda trn v peti socialistov in levice. Ljudje so pokazali, kakšne Evrope si zares želijo.

    Zdaj pa nekoliko več o tem, zakaj smo glasovali proti. Gre za zakon, ki ga je Evropski parlament sprejel že v aprilu lanskega leta in naj bi konec letošnjega leta vstopil v veljavo. Podprla ga je tudi Evropska ljudska stranka, saj seveda podpira konec nezakonitega krčenja gozdov, ki se dogaja za proizvodnjo soje, kave, gume, palmovega olja in tako dalje. Vendar pa je, bližje kot je bil datum dejanske uveljavitve zakona, vedno bolj kazalo, da je še mnogo stvari ostalo nedorečenih in nerešenih. Kako bo zakon dejansko izgledal v praksi, kako bo njegova uveljavitev vplivala na evropske kmete, podjetja? Žal se je izkazalo da bi zakon v tej obliki s svojo birokracijo in zapletenostjo dušil evropske kmete in industrijo. Temu pa seveda ELS nasprotuje. Seveda si želimo zaščititi naše gozdove, a ne na račun kmetij in podjetij, ki se že tako pogosto znajdemo v nezavidljivem položaju.  

    Sama sem torej glasovala proti uveljavitvi uredbe. Zaščita gozdov je seveda cilj, ki ostaja, konec koncev so naši gozvodi naša pljuča. A ne na račun tistih, ki pridelujejo našo hrano in ustvarjajo delovna mesta.
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)