Romana Tomc: Ko govorimo o boju proti korupciji, ne morem mimo slovenskega političnega vrha

Na včerajšnjem plenarnem zasedanju je potekala razprava z Evropsko komisiji o potrebi po demokratičnem pluralizmu ter izboljšanju integritete, preglednosti in politik za boj proti korupciji v EU. V svojem govoru sem jasno poudarila, da ima Slovenija na tem področju velike težave. Smo ena od držav, ki ima to področje zakonsko dobro urejeno, a žal se ta zakonodaja ne izvaja:
"Spoštovani,
Ko govorimo o potrebi po izboljšanju integritete, preglednosti in boju proti korupciji, ne morem mimo slovenskega političnega vrha.
Dragi kolegi, državni zbor Republike Slovenije ne deluje po načelu demokracije temveč po načelu večinske moči. Predsednica opozicijskim poslancem vsevprek izreka opomine, ko ji nastopi ne ustrezajo, jim odvzame besedo. Vladajo z odloki in urgentnimi zakoni, veliko pove dejstvo, da so imeli v skoraj 4 letih delovanja le 29 rednih in skoraj 100 izrednih sej.
A to še ni vse.
Slovenija je ena izmed držav z zelo strogo zakonodajo glede korupcije. Imamo institucionalen okvir, a rezultatov ni. To kažejo raziskave OECD in indeksi zaznave korupcije, ki je v Sloveniji prisotna v velikem obsegu. V korupcijske posle so vključeni politiki vladajoče koalicije s predsednikom vlade, Robertom Golobom na čelu, proti kateremu tečejo postopki na policiji in Komisiji za preprečevanje korupcije. Imamo vlado z neštetimi škandali, nepregledno, lažnjivo in destruktivno oblast, ki uničuje Slovenijo.
SPRAŠUJEM SE, kdaj bo Evropska komisija vse kršitve prepoznavala z enakimi kriteriji?"