Nova politična realnost v Bruslju
Še preden je z delom začela Evropska komisija, smo v Evropskem parlamentu sprejeli nekaj odločitev, ki odražajo novo politično realnost, nastalo po evropskih volitvah. Rezultati so bili jasni in za nas razveseljivi. Evropska ljudska stranka je v Evropskem parlamentu dobila največ poslancev, skupaj z ostalimi desnimi strankami pa prepričljivo večino. Dejstvo je, da nobene odločitve ni mogoče sprejeti brez podpore Evropske ljudske stranke. To je velika sprememba v primerjavi s prejšnjim mandatom, kjer te večine nismo imeli in smo bili prisiljeni v sprejemanje kompromisov.
Naj na primeru opišem, kakšne so konkretne posledice delovanja nove politične večine.
Eden od ključnih predpisov Zelenega prehoda je Uredba o krčenju gozdov. V prejšnjem mandatu je Evropska komisija pripravila nerealen in škodljiv predlog. Uredba bi močno udarila po kmetih in podjetnikih, ki bi imeli precej več administrativnih obremenitev in tudi nove stroške. Po burnih razpravah v Evropskem parlamentu je bila uredba izglasovana s premočjo levih strank. Na desni smo z nekaj amandmaji zmanjšali škodo, ki bi lahko bila še večja, moči za zaustavitev tega predpisa pa nismo imeli.
Takoj po volitvah smo v Evropski ljudski stranki pripravili nekaj predlogov sprememb, ki zmanjšujejo obveznosti in prestavljajo čas uveljavitve. Skratka, naredili smo bolj življenjski in uravnotežen predpis, ki še vedno varuje gozdove, vendar ne obremenjuje kmetov in podjetnikov. Na glasovanju smo skupaj z ostalimi strankami na desnici (ECR, Patrioti) in tudi delom liberalcev (Renew) uspeli doseči večino za uveljavitev našega predloga. Če bi bila razmerja sil takšna že v prejšnjem mandatu, marsikateri predpis ne bi bil sprejet.
Žal se z našim predlogom o poenostavitvi pravil niso strinjali predstavniki držav članic na Svetu EU. Ti so z glasovanjem pred dnevi sicer podprli zamik veljavnosti uredbe, ne pa tudi vsebinskih sprememb, ki jih je predlagal Parlament. Enakega mnenja je bila tudi Slovenija. Slovensko ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je sicer od začetka podpiralo predloge Evropskega parlamenta o preložitvi izvajanja in poenostavitvi pravil, vendar pa so danes žal podprli nasproten predlog večine.
Kaj bo to pomenilo za Slovenske gozdarje, kmete in podjetja? Kup nove birokracije in nejasnih pravil.
Vseeno je spodbudno, da se razmere spreminjajo. Socialisti, Zeleni in Liberalci so obupani, saj se zavedajo, da smo prevzeli njihov primat. Od EPP-ja zahtevajo različne vrste zagotovil, da bomo sodelovali z njimi in ne z ECR in Patrioti. Ne glede na to koliko razvodenelih sporazumov bodo izsilili, EPP-ju nihče ne bo ukazoval s kom lahko sodeluje in s kom ne.
V Evropskem parlamentu se najde pisana druščina različnih strank in ljudi. Od skrajne levice, do skrajne desnice, od anti cepilcev do podpornikov terorističnih gibanj, od tistih, ki ne marajo Slovenije do rusofilov. Veliko je takih, ki so glasni v dvorani in na družbenih omrežjih, njihov domet je kritiziranje in štetje všečkov, ničesar pa ne prispevajo k boljšim rešitvam.
Ne glede na to kakšen je kdo, se z njim strinjate ali ne, je dejstvo, da smo bili vsi izvoljeni. To je demokracija, ki jo je potrebno upoštevati. Evropska ljudska stranka je velika stranka zato je logično, da so med nami tudi razlike. Ne glede na to pa prevladajo vrednote in cilji, ki nas povezujejo. Med nami ne bosti našli nikogar, ki ne verjame v Evropsko unijo. Čutimo veliko odgovornost, da izpolnimo pričakovanja volivcev. Moč, ki smo jo dobili z zmago na volitvah, daje možnost, da evropsko prihodnost krojimo po svoji meri. Ob sodelovanju in spoštovanju, ne ob izključevanju.
PS: Spomnite se, kdo v Sloveniji izključuje.