Novinarsko vprašanje o lobističnih stikih v Evropskem parlamentu

V nadaljevanju objavljamo odgovor evropske poslanke Romane Tomc na novinarsko vprašanje o lobističnih stikih v Evropskem parlamentu. Novinarko je zanimalo:
1. Koliko lobističnih stikov ste kot poslanka Evropskega parlamenta prijavili v letu 2022 in kateri so glavni kriteriji pri odločanju, ali se boste z lobistom sestali ali ne?
2. Koliko domačih oziroma slovenskih lobistov se je letos obrnilo na vas, katere so bile teme lobiranja, lahko koga imenujete?
3. Ste v času, odkar ste poslanka Evropskega parlamenta, prejeli kakšno nespodobno ponudbo koga od lobistov, kako opredeljujete nespodobno ponudbo?
Odgovori evropske poslanke:
1. Vse stike, ki jih kot poslanka opravljam z lobisti, prijavljam in objavljam v skladu s pravili Evropskega parlamenta.
2. V zadnjem času sem se srečala s slovenskim ministrom za zdravje, po elektronski pošti pa evropski poslanci dnevno dobivamo sporočila o različnih dosjejih. Tako sem po elektronski pošti dobila informacije o poslovanju evropske agencije EU-OSHA, ki bodo vplivale na poročilo o razrešnici.
3. Ne, nikoli. Imam malo stikov z lobisti, ki so omejeni izključno na tiste, ki so vpisani v register preglednosti. Te pa zavezujejo stroga pravila. Poleg tega je odbor EMPL, kjer poteka večina mojega dela, in kjer ne gre za velike privatne dobičke, bolj za socialne izdatke, za tako lobiranje najbrž nezanimiv.