Predvolilno soočenje na radiu Ognjišče

    Objavljeno: Sreda, 29.05.2024    Rubrika: Zadnje novice
    viber_image_2024-05-29_10-30-30-247
    Prvo vprašanje na soočenju je bilo posvečeno prehranski varnosti in kmetijstvu. Aktualna evropska poslanka in nosilka liste SDS za evropske volitve je izpostavila, da se je ves čas svojega dosedanjega mandata zavzemala za slovenskega in evropskega kmeta, katerega tako stranka SDS kot Evropska ljudska stranka uvrščata med prioritete. "Sama sem glasovala proti zakonu o obnovi narave, ki je že bil obravnavan v Evropskem parlamentu, ker se popolnoma zavedam, da je to škodljivo za slovenskega kmeta. Seveda smo intenzivno sodelovali tudi s kmeti, v vseh protestih, ki so bili, prenašali njihove ideje in želje v EP ter skušali vplivati na zakonodajo, da bi bila bolj prijazna" je dejala. "Ko glasujemo, tudi sama osebno imamo v glavi vodilo – brez kmeta ni hrane, ni življenja." Ob trditvi levih protikandidatov, da so glas evropskega kmeta, pa je izpostavila, da v kolikor bi se njihovi trenutni evropski strankarski kolegi zavzemali za evropskega kmeta, le ti ne bi glasovali za zakonodajo v Evropskem parlamentu, ki škoduje kmetu in pa prehranski varnosti Evrope. 
     
    Poudarila je, da ne smemo uničevati evropskega kmeta, še posebej ne slovenskega, saj ga s strogimi prepovedmi, predpisi dušimo: "Jaz verjamem, da je v Evropi narava že zelo degradirana, ampak v Sloveniji ni. V Sloveniji imamo največje območje Nature 2000. Zakaj bi torej morali mi trpeti te odločitve, da je potrebno še 10% zemlje kmetom vzeti, da jo bomo dali Nature 2000? To je škoda za kmeta. Mi od kmeta zahtevamo, da se obnaša po vseh pravilih, da prideluje ekološko, da skrbi za čisto okolje, da plačuje visoke davke, hkrati pa naj bi to hrano, ki jo pridela, prodajal po zelo nizki ceni!"
     
    Na vprašanje kakšen bi moral biti naš odnos do jedrske energije, je poslanka odgovorila, da SDS zagovarja razpršene vire energije za Slovenijo. Zagovarja formulo 1/3, ki vključuje tudi jedrsko energijo. Slovenci brez te energije svoje samo zadostnosti ne moremo zagotoviti. Proizvodnja je draga, surovin nimamo in seveda v končni fazi ne vemo, kam seveda bomo z vsemi odpadki, ki jih bodo proizvedli vsi ti solarni paneli. "Jedrska energija absolutno da. Slovenija bi morala tukaj narediti bolj odločne korake, mi že zamujamo. Mislim, da ta vlada nenako tudi z namenom zavlačuje odločitve o gradnji jedrske elektrarne, namreč, če ne bomo imeli dovolj energije, jo bomo morali kupovati. Kdo bo najbolj profitiral, da bomo morali energijo kupovati? Trgovci z energijo. Zavedajmo se tega pri naših prihodnjih odločitvah" je še dodala.
     
    Zadnje vprašanje se je nanašalo na večanje števila odpadkov. Tomčeva je podprla sežigalnice in podala primer dobre prakse sežigalnic na Norveškem, ki bodo v prihodnosti lahko sprejemale odpadke z vse Evrope, za katere pa bomo v prihodnosti plačali velike zneske. Dodala je še, da se ji ne zdi smiselno, da na eni strani sprejemamo predpise, ki bi praktično morali v celofan oz. embalažo zaviti vsako jabolko posebej, ki ga prodajamo v trgovinah, po drugi strani se pa borimo proti plastiki. Poudarila je da se je potrebno odločiti preudarno: "Slogan SDS, ki velja za vsa področja sprejemanja politik v EU tudi na temo okoljevarstva je preudarno. Delajmo preudarno, po pameti in predvsem imejmo v mislih najprej interese ljudi in kako bo to vplivalo na naše ljudi."
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)