Romana Tomc: Ustrezna denarna politika ECB lahko prepreči krizo

    Objavljeno: Ponedeljek, 01.02.2016    Rubrika: Sporočila za javnost
    dialogdraghi
    Včeraj so evropski poslanci na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu razpravljali o letnem poročilo Evropske centralne banke za leto 2014.

    “Evropska centralna banka igra pomembno vlogo pri okrevanju evropskega gospodarstva. Na voljo ima mehanizme, ki to lahko spodbujajo. Težko je izbrati pravo kombinacijo instrumentov, vendar je v preteklosti ECB s kar nekaj prijemi pomagala gospodarstvu. Žal ni bila dovolj uspešna. Denar ni prišel do gospodarstva in to se ni okrepilo tako, kot smo pričakovali,” je v svojem govoru povedala evropska poslanka Romana Tomc.

    Evropska centralna banka je v letu 2014 sprejela in pripravila ukrepe za reševanje finančne krize. Predsednik ECB, Mario Draghi je v svojem govoru opomnil, da so trenutno sicer prioritetne politike usmerjene drugam. Vendar naj ne pozabimo, da je gospodarski uspeh tudi del rešitve na drugih področjih. Zato morajo biti gospodarska nihanja visoko na naših vrednostnih lestvicah.

    “Ne glede na kritičnost do uspešnosti ukrepov ECB se moramo zavedati, da je za okrevanje evropskega gospodarstva potrebno mnogo več kot samo ukrepi, ki jih ta izvaja. Svoje morajo prispevati tudi države članice z izvajanjem strukturnih reform in s tem gospodarstvu zagotoviti možnost za razvoj in za ustvarjanje novih delovnih mest. Bojim se, da posamezne države pri izvajanju reform niso bile dovolj zavzete,” je predstavitev poročila s strani predsednika ECB, Maria Draghija, komentirala Romana Tomc.

    “Glede na nižanje cen nafte je pred nami mogoče še ena finančna, gospodarska pa tudi socialna kriza. Evropska centralna banka ima veliko odgovornost, da to prepreči,” je govor zaključila Romana Tomc.

    Foto: Poslanska skupina ELS
    « Nazaj na seznam

    451000000
    Število prebivalcev v EU (2023)

    2763000
    Število mladih brezposelnih med 15 in 24 let v EU (2023)

    12960000
    Število brezposelnih v EU (27 2023)

    13 %
    Razlika v plačilu med spoloma (2021)

    75% %
    Odstotek aktivnega prebivalstva EU (2022)

    21% %
    Odstotek prebivalcev nad 65 let v EU (2022)